Czy ząb po leczeniu kanałowym boli?

Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne, to jeden z zabiegów stomatologicznych, który pozwala uchronić ząb przed wyrwaniem. Stosuje się je w przypadku zębów, w których próchnica jest mocno zaawansowana i uszkodziła miazgę w zębie. Mimo zastosowania nowoczesnych metod, czasem zdarza się, że po leczeniu kanałowym boli ząb i trzeba zażyć środki przeciwbólowe lub wrócić do gabinetu na kontrolę. Dowiedz się, jak długo po leczeniu kanałowym utrzymuje się ból i kiedy powinien cię zaniepokoić.

Jak długo po leczeniu kanałowym utrzymuje się ból?

Ból zębów po leczeniu kanałowym jest normalnym zjawiskiem i może utrzymywać się do dwóch, maksymalnie trzech tygodni po zabiegu. Podczas leczenia endodontycznego stomatolog może podrażnić tkankę dziąsła przy opracowywany zębie, przez co staje się ona bolesna i zaczerwieniona.

Najczęściej ból mija po około 2 – 3 dniach, a przynajmniej po tym czasie staje się mniej dokuczliwy. Jeśli u pacjenta pojawia się narastający ból, albo ząb zaczął boleć kilka miesięcy po leczeniu, sytuacji musi przyjrzeć się stomatolog.

Co powoduje ból po leczeniu kanałowym?

Możliwe, że leczenie zostało przeprowadzone niedokładnie i w kanale zęba pozostały nieczystości. Kanał zęba mógł zostać nieprawidłowo wypełniony i zdołały się do niego przedostać bakterie, co też powoduje dotkliwy ból.

W wielu specjalistycznych gabinetach wykonuje się leczenie kanałowe pod mikroskopem. Dzięki temu stomatolog dokładnie widzi ząb i budowę jego korzeni. Może też zweryfikować szczelność wypełnienia po leczeniu. To pozwala mu precyzyjnie wykonać zabieg endodontyczny i praktycznie eliminuje ryzyko pomyłki.

W sytuacji, gdy ząb po kanałówce nadal boli, lekarz na podstawie zdjęcia rtg i ogólnej diagnostyki podejmuje decyzję, czy wykonać re-endo, czyli ponowne leczenie kanałowe, czy usunąć ząb i zastąpić go implantem.

Co wziąć na ból zębów po leczeniu kanałowym?

Większość pacjentów po leczeniu kanałowym przyjmuje tradycyjne środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. W aptece można kupić także środki bez recepty przeznaczone typowo do leczenia bólu zębów. Niektórzy pacjenci smarują dziąsło żelem stomatologicznym, który znieczula miejscowo i chłodzi miejsce podrażnienia albo przykładają zwykły zimny okład.

Pacjenci, którzy wcześniej źle znosili ból zęba po leczeniu, powinni poprosić stomatologa o przepisanie środków przeciwbólowych dostępnych na receptę. Jeśli ból zęba nie ustępuje przez kilka dni można wrócić do gabinetu po taką receptę. Ból zębów po leczeniu kanałowym ustępuje po odpowiednim dobraniu leków, które pomogą uporać się z zagojeniem ran.