Erozja zęba – czy jest groźna?

Erozja szkliwa to poważny kłopot, który dotyka wielu ludzi na całym świecie. Niestety jest to nieodwracalne schorzenie, które wymaga leczenia dentystycznego. Często stosowane są wypełnienia światłoutwardzalne. W przypadku pojawienia się poważniejszej erozji szkliwa zalecane jest wstawienie licówek.

Co to jest erozja zęba?

Bardzo dużo osób niestety nie zdaje sobie sprawy z tego, jak dużo składników codziennej diety ma wpływ na zdrowie ludzkiego uzębienia. Dużo ludzi wie, iż częste jedzenie słodyczy skutkuje pojawieniem się próchnicy, a picie kawy oraz herbaty może spowodować przebarwienia. Jednakże nie każdy wie, że niszczący bywa wpływ kwaśnych składników diety. Okazuje się, że długie działanie kwasów, zarówno takich, które pochodzą z pokarmów, jak i wynikłych z wszelakich chorób, może poskutkować osłabieniem, a ponadto utratą zewnętrznej warstwy szkliwa. Takowy proces nazywany jest kwasową erozją szkliwa, która jest niestety nieodwracalna i wymaga leczenia w gabinecie stomatologicznym. Co ciekawe, osoba dotknięta takim procesem przeważnie nie zauważa charakterystycznych zmian na powierzchni szkliwa. Dlatego zalecane są regularne wizyty u stomatologa. Objaw, który skłania człowieka do wizyty u stomatologa, to dopiero nieprzyjemna, a ponadto bolesna nadwrażliwość zębów na ciepłe oraz zimne pokarmy. Jednakże zmiany w strukturach zęba są ważne dla dentysty w czasie stawiania diagnozy. Często mają one postać płaskich, gładkich ubytków pojawiających się na powierzchni płaskich zębów.

Erozja zębów

Trzeba wiedzieć o tym, że ubytki znajdują się w innych miejscach, niż przeważnie rozwija się próchnica. Z tego powodu regularne wizyty u dentysty pozwolą wykryć erozję szkliwa. Należy wiedzieć, że ubytki nie występują na powierzchniach stycznych, w obrębie bruzd, a także brzegów siecznych. W tych miejscach pojawiają się dopiero wtedy, gdy proces jest już bardziej zaawansowany. W takim przypadku zmianie ulega cała struktura zębów. Niestety stają się one żółtawe, a niekiedy też matowe. Dodatkowo powierzchnia takich zębów staje się szorstka oraz pofałdowana. Inną cechą charakterystyczną takiego stanu jest fakt, że zęby stają się przezroczyste, a nawet kruche. Dlatego erozja szkliwa to bardzo poważny proces, który może nieść poważne konsekwencje. Zawsze wymagana jest wizyta u dentysty.