Jakie szkolenie sep wybrać dla siebie?

Praca w różnych gałęziach przemysłu to niełatwy kawałek chleba. Takie dziedziny, jak przemysł wodny, energetyczny, budowlany są niezwykle wymagające. Pracownicy muszą wykazywać się znajomością wielu zjawisk i parametrów technicznych. Są odpowiedzialni nie tylko za siebie, ale także za bezpieczeństwo innych ludzi, więc szczególnie wymaga się od nich wiedzy i doświadczenia. Dlatego też muszą oni odbywać tzw. szkolenia sep. Uprawnienia sep Warszawa można zdobyć w kategoriach: G1, G2 i G3 lub we wszystkich jednocześnie. Na czym one polegają i jakiego rodzaju pracy dotyczą?

Szkolenia sep Warszawa – grupa G1

Wszystkie kursy kończą się egzaminami, a zdobycie uprawnień jest ważne przez okres kolejnych 5 lat. Grupa G1 dotyczy uprawnień elektrycznych. Kursanci zyskują uprawnienia do użytkowania, montażu, dozoru i pomiarów w związku z urządzeniami elektroenergetycznymi. Mogą pracować po odbyciu takiego kursu przy urządzeniach prądotwórczych, sieciach trakcyjnych, oświetleniu ulicznym, zespołach prądotwórczych o mocy powyżej 50 kW, etc.

Szkolenie sep Warszawa – grupa G2

Szkolenia sep Warszawa w ramach grupy G2 to uprawnienia do zajmowania się urządzeniami i instalacjami cieplnymi. Mowa tutaj np. o kotłach, turbinach, piecach przemysłowych (te urządzenia mogą mieć moc powyżej 50 kW) sprężarkach (o mocy powyżej 20 kW), urządzeniach do obsługi paliw. Praca z urządzeniami tego typu jest bardzo trudna, więc osoby aspirujące do niej muszą także opanować sztukę wykonywania obowiązków pod presją.

Uprawnienia sep Warszawa – grupa G3

Do grupy G3 zaliczają się instalacje i urządzenia gazowe. Dlatego też Szkolenie sep Warszawa z tego zakresu może dotyczyć pracy przy magazynowaniu paliw gazowych, urządzeniach gazowych o ciśnieniu nie wyższym niż 5 kPa, sieciach gazowych przesyłowych o ciśnieniu nie wyższym niż 0,5 MPa i rozdzielczych o ciśnieniu powyżej 0,5 MPa.

Szkolenia sep – ile kosztują?

Ceny zależą od miasta oraz tego, czy ktoś się zdecyduje na pojedyncze, czy kompleksowe szkolenia. Koszt całości wynosi ok. 700 zł. Pojedyncze uprawnienia kosztują ok. 200 zł. Niektórzy pracodawcy finansują szkolenia swoim pracownikom, więc ci ostatni nie muszą się martwić o finanse związane z nauką. Ośrodki szkoleniowe proponują także usługi ratalne dla osób, które mają ograniczony budżet, więc istnieją sposoby, aby uzyskać uprawnienia szybko i skutecznie.