Zalety higienizacji jamy ustnej

Zabieg higienizacji zębów polega na profilaktycznym usuwaniu kamienia nazębnego oraz osadów. Złożony jest z kilku etapów, które przynoszą pozytywne efekty wybielające. Ma to naprawdę bardzo korzystny wpływ na stan zębów.

Czym jest higienizacja zębów?

W tym artykule wyjaśnimy, na czym polega gabinetowa higienizacja jamy ustnej i wymienimy najważniejsze zalety tego zabiegu. Higienizacja zębów jest oczywiście przeprowadzana przez stomatologa. W gabinecie stomatologicznym można pozbyć się nalotów, dlatego jest to świetne uzupełnienie codziennej higieny jamy ustnej. Należy pamiętać, że w warunkach domowych bardzo ciężko pozbyć się kamienia nazębnego. Warto podkreślić, że w ramach higienizacji zębów usuwany jest nie tylko kamień nazębny, ale również bakteryjna płytka nazębna oraz osady powierzchniowe. Usuwanie kamienia nazębnego to inaczej skaling, a piaskowanie to usuwanie przebarwień oraz osadów. Można jeszcze wyróżnić polerowanie, czyli wygładzanie powierzchni zęba. Dzięki polerowaniu można znacząco ograniczyć odkładanie się nalotów. Ważnym etapem jest także fluoryzacja, czyli tak zwane lakierowanie zębów fluorem, które zwiększa ich odporność na próchnicę. W zasadzie każdy może wykonać profilaktycznie higienizację zębów. Jednak ze stomatologiem powinno się najpierw omówić potrzeby indywidualne. Należy pamiętać, że niektóre osoby mają predyspozycje do rozwijania się próchnicy. U takich osób występuje oczywiście zwiększona potrzeba stomatologicznego oczyszczania jamy ustnej.

Profilaktyka

Problem kamiennych złogów może nie dotyczyć ludzi, którzy prawidłowo czyszczą zęby. W diecie nie powinno być też nadmiernych ilości cukru. W takiej sytuacji likwidacja przebarwień przy pomocy piaskowania będzie wystarczająca podczas zabiegu higienizacji. Specjaliści zalecają przynajmniej raz lub dwa razy w roku korzystać z usługi higienizacji zębów. Najlepiej osobiście skonsultować to ze swoim dentystą. Samodzielna kontrola również ma bardzo duże znaczenie. Na przegląd jamy ustnej warto się udać, jeśli nie możesz doczyścić zębów lub dostrzegasz nieestetyczny osad. U osób, które palą papierosy lub piją kawę takie sytuacje mogą pojawiać się zdecydowanie częściej. U osób, które planują wybielić zębów gabinetową metodą wykonuje się obowiązkowo higienizację zębów. Na działanie środka wybielającego podatna jest tylko dokładnie oczyszczona powierzchnia zębów. Dlatego higienizacja zębów jest tak bardzo istotna.