Zdobycie uprawnień SEP gwarancją stabilnego zatrudnienia

Aktualnie rynek pracy przechodzi pewnego rodzaju załamanie. Zaczyna brakować specjalistów trudniących się obsługą maszyn budowlanych oraz urządzeń elektrycznych i ciepłowniczych. Istnieje jednak szansa na odwrócenie tego trendu ponieważ coraz więcej osób zaczyna dostrzegać perspektywę w załamaniu rynku. Temat zdobycia uprawnień SEP staje się coraz bardziej popularny szczególnie wśród młodych ludzi. Są one bowiem niemalże gwarancją zdobycia dobrze płatnego zawodu, który będzie cieszył się dużą stabilnością przez wiele lat. W przypadku gdy poważnie myślimy o tym, aby zdobyć uprawnienia SEP cena szkoleń potrafi być bardzo zróżnicowana.

Grupy uprawnień SEP

Uprawnienia SEP możemy podzielić na trzy grupy: SEP G1, G2 oraz G3.
Największą popularnością cieszą się szczególnie uprawnienia z tej drugiej grupy. Zapewniają one możliwość legalnej obsługi oraz eksploatacji maszyn ciepłowniczych, a także montażu różnego rodzaju instalacji cieplnych. Uprawnienia te mogą przydać się każdemu, kto wiąże swoją przyszłość z zawodami takimi jak m.in. monter instalacji grzewczych, serwisant lub palacz kotłowy. Posiadanie uprawnień G2 daje duże perspektywy ze względu na nieustanny rozwój sektora ciepłowniczego. Nowe inwestycje w odnawialne źródła energii oraz wyzwania w postaci ograniczania spalania węgla wymuszają na przedsiębiorstwach poszukiwanie wykwalifikowanych specjalistów. W związku z tym, coraz więcej osób dostrzega potencjał w posiadaniu uprawnień G2.
Uprawnienia z grupy G1 to uprawnienia sep do 1kv, czyli w skrócie uprawnienia elektryczne. Jeśli chodzi o uprawnienia SEP do 1kv cena wynosi zazwyczaj około 500-700 zł w zależności od placówki. Pozwalają one na obsługę wszelkiego rodzaju urządzeń elektrycznych. Posiadając takie uprawnienia możemy zajmować się na przykład montażem instalacji elektrycznych.
Ostatnia grupa uprawnień to uprawnienia gazowe G3. Jeśli chodzi o uprawnienia gazowe cena potrafi wahać się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Wszystko zależy od placówki, w której zamierzamy odbyć takie szkolenie.

Uprawnienia SEP – gwarancja ciekawego oraz stabilnego zawodu

Załamanie na rynku pracy spowodowane brakiem specjalistów w zakresie obsługi maszyn elektrycznych, gazowych oraz ciepłowniczych sprawia, że posiadanie wyżej wymienionych uprawnień może okazać się bardzo perspektywicznym rozwiązaniem, dającym możliwość zdobycia dobrze płatnego zawodu.