Różne specjalizacje dentystyczne

Jeszcze przed zapisaniem się do kliniki stomatologicznej Wrocław wypadałoby określić, z jakiej specjalizacji dentystycznej chce się skorzystać. W zależności od tego, z czym konkretnie ma się problem, trzeba będzie wybrać się do innego lekarza. Każdy działa bowiem w obrębie wybranej przez siebie specjalizacji. Oczywiście dentysta Wrocław zawsze potrafi leczyć drobne ubytki, ale nie każdy podejmie się naprawy krzywego zgryzu czy wyrwania zatrzymanych w dziąsłach ósemek.

Endodonta

Ten lekarz koncentruje się właśnie na tych problemach, które najczęściej dotykają ludzi. Zajmuje się leczeniem próchnicy, czyli ogólnie rzecz biorąc przeprowadzaniem borowania, ale też i zakładaniem plomb oraz dopasowywaniem ich do ubytków. Mogłoby się wydawać, że dla wykształconych lekarzy wszystkie te sprawy powinny być dość proste, ale w rzeczywistości nawet plombę można wykonać w nieprawidłowy sposób, jeżeli nie poświęci się jej odpowiednio dużej ilości czasu i nie spróbuje się dostosować jej perfekcyjnie do naturalnego zgryzu. Każda klinika stomatologiczna Wrocław zajmuje się leczeniem próchnicy, ale nie każda robi to dobrze, sprawnie i bezboleśnie.

Periodonta

Akurat ta nazwa wielu osobom będzie kompletnie nieznana, bo jednak periodonci nie są odwiedzani tak często jak endodonci, gdyż ich usługi wielu osobom nie są do niczego potrzebne. Z założenia lekarze specjalizujący się w periodoncji powinny koncentrować się w swojej pracy na leczeniu i zabezpieczaniu dziąseł. Czy jednak ta ich praca rzeczywiście jest aż tak bardzo potrzebna? Dziś podobne zadania spadają na barki “normalnych” dentystów, czyli właśnie endodontów. Niewiele osób ma jakieś poważniejsze problemy z dziąsłami, dlatego na ogół nie trzeba ich jakoś specjalnie leczyć. Wystarczy o nie dbać i kontrolować na bieżąco ich stan.

Pedodonta

Ciężko by jednak było, by dokładnie ten sam stomatolog Wrocław zajmował się i dorosłymi, i młodocianymi pacjentami. Oczywiście tacy lekarze się zdarzają, ale są oni raczej wyjątkami od reguły. Kim jest zatem pedodonta? Otóż to lekarz dziecięcy, który specjalizuje się w leczeniu zębów mlecznych, ale też potrafi wyróżnić się wyjątkowymi cechami interpersonalnymi, które są kluczowe przy kontakcie z maluchami. Do dzieci trzeba mieć odpowiednie podejście. Tylko dobry dentysta Wrocław zdoła zawsze złapać z nimi dobry kontakt i przeprowadzić je przez całą wizytę dentystyczną.