Wynalazca telefonu

Życie bez telefonu komórkowego jest bardzo trudne. Wielu ludzi nie wyobraża sobie dnia pozbawionego komunikacji z innymi użytkownikami za pomocą smartphone. O ile pierwsze telefony były jedynie wygodną alternatywą dla telegramów, o tyle telefony komórkowe są prawdziwym centrum zarządzania swoim czasem i komunikacji między ludzkiej. Jaka jest historia tego urządzenia? Kto wymyślił telefon stacjonarny i jaki był pierwszy telefon komórkowy? Opowieść o tym jak powstał telefon jest bardzo interesująca – pełna badań naukowych, ale i ciekawych przypadków losu.

Historia telekomunikacji

Historia telefonu rozpoczęła się od sporu pomiędzy dwoma wynalazcami. Alexander Graham Bell i Elish Gray konkurowali miedzy sobą, aby skomunikować na odległość dwa punkty. To Bell pierwszy opatentował urządzenie pozwalające na to zadanie. Jednak Gray spóźnił się tylko dwie godziny do urzędu patentowego. Przez szereg kolejnych lat trwały rozprawy sądowe, które miały ostatecznie ustalić, który z wynalazców wymyślił i skonstruował pierwszy telefon. Ostatecznie to jednak Alexander Graham Bell został uznany za prawowitego wynalazcę telefonu i już wkrótce na rynku zadebiutowało przedsiębiorstwo firmowane jego nazwiskiem. Jednak to, kto wymyślił telefon to pytanie bardzo trudne. Uznaje się, że dwadzieścia lat przed patentem Bella telefon na własny użytek skonstruował włoski wynalazca Antonio Meucci. Urządzenie miało pozwalać na rozmowę pomiędzy piwnicą, w której miał warsztat, a pierwszym piętrem domu gdzie przebywała jego chora żona. Nie po raz pierwszy okazuje się, że to potrzeba jest matką wynalazku. Niezależnie od tego, kogo uznaje się za stworzyciela telefonu, ten, kto wynalazł telefon stał się prekursorem nowego trendu i zupełnie zmienił świat.

Kto wynalazł telefon komórkowy?

Pierwsze telefony musiały być podłączone kablem do sieci. Do czasu, gdy powstał pierwszy telefon komórkowy. Marzenia o komunikacji bez ograniczenia kablowego zaczęły się ziszczać, gdy w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku firma Ericsson skonstruowała pierwszy prototyp. Ważył on jednak aż 40 kilogramów i miał wygląd walizki. Pierwszy telefon w technologii komórkowej, który trafił do produkcji został stworzony przez firmę Motorola i ważył ponad 2 kilogramy. Mimo wysokiej ceny było wielu chętnych na jego zakup. Bateria pozwalała na rozmowę do 30 minut, a czuwanie około 8 godzin. Po tym przełomie nastąpiła intensywna miniaturyzacja urządzeń komórkowych. A już w 1992 powstał pierwszy dotykowy telefon komórkowy wyprodukowany przez IBM. Ewolucji telefonów nie da się już zatrzymać.