Uprawnienia elektroenergetyczne drogą do przebranżowienia

Szukasz kursu lub szkolenia, gdzie mógłbyś zdobyć uprawnienia sep? Chcesz zwiększyć swoje szanse na szybsze przebranżowienie się?
Dowiedz się, jaki zakres mają kursy sep i jaki jest ich koszt.

Czy do uprawnień sep wymagane są specjalne predyspozycje?

Szkolenia sep to grupa kursów zawodowych, które mają na celu przygotowanie pracowników do pracy w branży elektroenergetycznej. Szkolenia kończą się państwowym egzaminem przed Komisją Kwalifikacyjną powołaną przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zaznaczyć trzeba, iż zdobycie uprawnień sep nie wymaga posiadania specjalnych predyspozycji, wykształcenia kierunkowego czy doświadczenia. Wymagana jest pełnoletność kursanta oraz wykształcenie co najmniej podstawowe. Koszty, które trzeba ponieść, nie są wygórowane, a jeśli chodzi o kurs sep cena kształtuje się pomiędzy 300 a 400 złotych. Jest to łączny koszt czasu szkoleniowego ze wszystkich trzech grup uprawnień. Do tego dochodzi jeszcze koszt egzaminu w wysokości około 250-300 złotych za każdą grupę.

Rodzaje branżowych uprawnień sep

W zakresie kursu sep jest kilka rodzajów kwalifikacji. Dzielą się one ze względu na obsługiwane źródło energii.

Pierwszymi z nich są uprawnienia energetyczne, oznaczone jako G1. Jest to tak zwany kurs elektryka. Zdobycie tych uprawnień umożliwia wykonywanie prac związanych z instalacjami, sieciami i urządzeniami elektrycznymi oraz ich eksploatacją lub dozorem. Dobrze jest, jeśli kursant posiada przynajmniej podstawową wiedzę z elektryki.

Kolejnym kursem jest kurs na uprawnienia cieplne, oznaczone w kolejności jako G2. Określane są mianem uprawnień cieplnych. Pracownicy po odbyciu tego kursu mogą legalnie prowadzić prace związane z instalacją urządzeń i sieci cieplnych, ich dozorem i eksploatacją. W zakres tych uprawnień wchodzi także obsługa urządzeń energetycznych. Zgodnie z sygnałami z rynku pracy, zapotrzebowanie na fachowców z tej branży stale rośnie.

Ostatnią grupę kwalifikacji stanowią tak zwane uprawnienia gazowe G3.
Fachowcy posiadający ten kurs prowadzić mogą prace związane z eksploatacją i dozorem urządzeń, instalacji i sieci gazowych. Jeśli chodzi o uprawnienia gazowe cena kształtuje się od 100 do 150 złotych, w zależności od miejsca przeprowadzania szkolenia. Należy także zaznaczyć, iż uprawnienia gazowe ważne są przez okres 5 lat. Kurs SEP cena jest niewielka.

Warto wspomnieć, iż jeśli chodzi o sep uprawnienia cena jest uzależniona od ilości osób uczestniczących w kursie oraz miejsca jego przeprowadzania. Dobrą informacją jest to, iż nie istnieją żadne ograniczenia co do liczby posiadanych uprawnień sep. Jest możliwość zdobycia kompletu uprawnień, nawet w ciągu jednego dnia.