Złamany ząb. Jak można odbudować uszkodzenia zęba?

Do złamania zęba najczęściej dochodzi na skutek wypadków, ale również wtedy, gdy ząb jest osłabiony, na przykład był leczony kanałowo. Warto wtedy odwiedzić dobrego stomatologa, który zaproponuje najlepsze metody jego odbudowy.

Kiedy najczęściej dochodzi do złamania zęba?

Chociaż szkliwo zębowe jest najtwardszą tkanką ciała człowieka, to jednak również narażone jest na uszkodzenia.

Złamanie zęba najczęściej jest efektem wypadku, na przykład upadku, uderzenia, zdarza się też podczas uprawiania sportów czy jako efekt wypadku samochodowego.

Przyczyną złamania zęba mogą być również niektóre pokarmy, na przykład twarde cukierki, orzeszki, chipsy. Strukturę zębów osłabiają też kawa, napoje gazowane, alkohol czy cytrusy, dlatego łatwiej wtedy o pęknięcia i złamania.

Nadłamanego zęba nie warto lekceważyć. Nie tylko nie wygląda estetycznie, ale również jest w wyższym stopniu narażony na próchnicę. Wtedy potrzebny będzie dobry dentysta Toruń to miasto, gdzie także można skorzystać z jego pomocy.

Metody leczenia złamanego zęba

Dobry gabinet lub klinika dentystyczna Toruń oraz w innych miastach mogą zaproponować pacjentom szeroką gamę metod odbudowy złamanego zęba.

Bonding

To metoda polegająca na zastosowaniu materiału kompozytowego, który używany jest także do wykonywania plomb. Wtedy stomatolog Toruń nakłada materiał tak, by uzupełnić brak, a potem naświetla go specjalną lampą, aby go utwardzić.

Bonding w klinikach dentystycznych w Toruniu jest tani, lecz to uzupełnienie, które posłuży zwykle do 5 lat. Potem może zacząć się kruszyć.

Licówki

Licówkami nazywa się płatki porcelany, które nakłada się na zęby. To trwalsza odbudowa od bondingu, która może posłużyć na kilkadziesiąt lat.

Zabieg wykona prywatny dentysta Toruń ma gabinety, gdzie taka usługa również jest dostępna. Główną wadą licówek jest ich spora cena – mogą kosztować ponad 1 tysiąc złotych za sztukę.

Korona

Jeżeli złamanie jest znaczne, dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, stosuje się korony. To elementy odbudowujące ząb kompleksowo. W tym przypadku zabieg polega na nałożeniu nowej korony na korzeń zębowy lub wkład koronowo-korzeniowy, co wykonuje stomatolog Toruń także oferuje takie zabiegi. Niekiedy, gdy ząb jest mocno uszkodzony, konieczne jest również przeprowadzenie leczenia kanałowego.

Warto pamiętać o tym, że najlepszym kierunkiem w przypadku złamania zęba będzie prywatna klinika dentystyczna Toruń ma wiele takich punktów. To właśnie prywatny stomatolog w Toruniu będzie mógł zagwarantować pacjentowi najlepsze efekty leczenia.