Na czym polega kortykotomia?

Nowoczesna stomatologia dysponuje różnymi zabiegami, których zadaniem jest nie tylko leczenie zębów pacjentów, ale również likwidowanie wad zgryzu i zapobieganie im. Kortykotomia jest zabiegiem, który często wykonuje się w przypadku ortodoncji wchodzącej w szeroki zakres nauk stomatologicznych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat tego zabiegu.

Kortykotomia – co to jest?

Osoby zadające sobie pytanie, na czym polega kortykotomia, powinny wiedzieć, że zabieg ten wykonuje się u osób dorosłych, u których kości szczęki zostały zupełnie wykształcone. Kortykotomia polega na nacięciu blaszki kostnej w miejscu pomiędzy zębami. Zabieg ten wykonuje się z odsłonięciem płatu dziąsła bądź też przez dziąsło. Kortykotomia wykonywana jest na zalecenie ortodonty bądź stomatologa i może być pełna lub częściowa.

Po co wykonuje się kortykotomię?

Pacjenci powinni mieć świadomość tego, że zabieg kortykotomii wykonywany jest w różnych celach. Przede wszystkim może on pomóc w przypadku silnych dolegliwości bólowych, które towarzyszą pacjentom na początku przygody ze stałym aparatem ortodontycznym. Kortykotomia może także ułatwić zębom przemieszczanie się poprzez zmniejszenie oporów kostnych. Uznaje się, że zabieg ułatwia leczenie przy pomocy aparatu ortodontycznego, a także skraca jego czas.

Lekarze stomatolodzy bardzo często decydują się także na przeprowadzenie kortykotomii w przypadku chęci poszerzenia łuku zębowego pacjenta, zamknięcia przestrzeni międzyzębowych, a także leczeniu różnego rodzaju wad zgryzu.

Jak wykonuje się kortykotomię?

Pacjenci, którzy zastanawiają się, na czym polega kortykotomia, powinni zdawać sobie sprawę z tego, że jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu miejscowym, toteż nie trzeba obawiać się o ewentualne dolegliwości bólowe. Kiedy znieczulenie zacznie działać, stomatolog zajmie się nacięciem dziąsła, a następnie blaszki kostnej.

Warto wiedzieć, że zabieg kortykotomii wykonuje się przy pomocy specjalnego narzędzia – niewielkich rozmiarów piły, która działa na zasadzie drgań. Dentysta, który naciął już blaszkę kostną, na samym końcu zabiegu zajmie się zaszyciem rany pozabiegowej.

Jeśli chodzi o postępowanie pozabiegowe, pacjent zazwyczaj będzie musiał przyjmować przepisane przez stomatologa środki przeciwbólowe. Może także odczuwać dyskomfort w miejscu zabiegu, a to ze względu na znaczną opuchliznę rany.