Ortododncja – znaczenie w leczeniu

Ortodoncja ruda śląska obejmuje diagnostykę i leczenie oraz profilaktykę niewspółosiowości zębów i szczęk. Ortodonci gliwice to stomatolodzy, którzy specjalizują się w ortodoncji. W ortodoncji rozróżnia się ortodontyczne prostowanie zębów u dzieci i młodzieży oraz ortodontyczne prostowanie zębów u dorosłych. Stosuje się różne techniki i aparaty, w tym aparaty ruchome lub aparaty stałe. Ortodontyczne regulacje zębów i szczęk mogą poprawić zdolność gryzienia i żucia, ułatwić czyszczenie zębów i zapobiegać chorobom zębów i stawów szczękowych.

Jak ważna jest pozycja zębów dla zdrowia jamy ustnej?

Nierówne zęby i szczęki powinny być leczone, ponieważ zwykle nie są tylko problemami estetycznymi. Zęby, które są zbyt ściśnięte lub krzywe, mogą również wpływać na funkcję gryzienia, mówienia i żucia, a także na ogólny stan jamy ustnej.
Gęste lub zagnieżdżone zęby są trudne do czyszczenia. W przypadku wystających siekaczy, kiedy usta nie mogą być już całkowicie zamknięte, a błony śluzowe wysychają, funkcja samooczyszczania śliny również jest utrudniona. Źle oczyszczone zęby są bardziej podatne na próchnicę. Tworzenie płytki nazębnej jest przyczyną ciężkiego zapalenia dziąseł i przyzębia. Zęby mądrości często prowadzą również do niewspółosiowości przednich zębów, wypychając je do przodu, co skutkuje nieprawidłowym zgryzem.

Jaką rolę w ortodoncji odgrywa funkcja?

Niektóre wady rozwojowe zębów są wynikiem odchyleń w rozwoju szczęk i często są już obecne w zębach mlecznych. Braki w uzębieniu lub zaburzenia wyrzynania się zębów mają przyczynę genetyczną. Jednak niewspółosiowość zębów i szczęk nie zawsze jest uwarunkowana genetycznie, ale w dużej mierze jest to spowodowane nieprawidłowym działaniem, które wynika z używania lub ruchu zębów i stawów szczęki. Funkcjonalna ortodoncja ruda śląska nabiera coraz większego znaczenia w leczeniu. Między nieprawidłowym położeniem żuchwy a chorobami przyzębia istnieją interakcje, dlatego ortodonta ruda śląska współpracuje ze stomatologiem ogólnym i periodontologiem.

Ortodoncja funkcjonalna – ortodonta ruda śląska

Ortodoncja funkcjonalna zawsze ocenia prawidłową funkcjonalną pozycję zęba w powiązaniu z fizjologiczną pozycją stawu szczękowego. Jednak, jeśli zęby szczęki górnej i dolnej są „regulowane” bez względu na położenie stawów skroniowo-żuchwowych, może to prowadzić do problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi, które mają wpływ na zdrowie całego organizmu.

Ortodoncja funkcjonalna służy do diagnostyki i terapii. W pierwszej kolejności w celach diagnostycznych ortodonci Gliwice przeprowadzają analizę funkcjonalną oraz wykonywane są modele szczęki i żuchwy. Następnie oceniają pozycję zębów w symulatorze żucia, który symuluje pozycję i funkcjonalność zębów w zależności od pozycji i funkcjonalności stawów szczęki. Tylko takie podejście odzwierciedla rzeczywiste warunki zgryzu pacjenta.