Dlaczego warto chodzić do stomatologa?

Choć popyt na usługi stomatologiczne w Polsce jest duży, o czym świadczy choćby duża liczba działających w kraju gabinetów, wciąż jest mnóstwo osób, które omijają je szerokim łukiem. Rzadko wytłumaczyć można to obawą wysokich kosztów, zwłaszcza że w ostateczności można korzystać z publicznych placówek bądź udawać się do takiego stomatologa, który w niektóre dni świadczy usługi na NFZ. Dużo częściej niechęć do odwiedzania stomatologa bierze się z lenistwa i zaniedbania bądź braku świadomości, jak bardzo jest to ważne. Warto poznać tę kwestię bliżej.

Stan zębów może się tylko pogarszać

Niektóre osoby mogą myśleć, że nie potrzebują stomatologa, gdyż ich zębom nic nie dolega, a do tego myją je przepisowo dwa razy dziennie. Warto jednak zdawać sobie sprawę z dwóch kwestii. Po pierwsze, to, że ząb zaczyna boleć, świadczy o tym, że jego degradacja jest już zaawansowana. To oznacza, że próchnica może atakować zęby nawet jeśli nie daje żadnych dolegliwości bólowych. Tylko stomatolog, korzystając z lampy, zgłębnika i swojego doświadczenia, jest w stanie ocenić, czy zęby pacjenta faktycznie są zdrowe. Po drugie, samo mycie zębów, nawet częste, to za mało, by cieszyć się zdrowymi zębami. Do pasty i szczoteczki należy dodać jeszcze nić dentystyczną i płyn do płukania jamy ustnej, z czego sprawę zdaje sobie mała liczba osób. Jednak nawet stosując komplet produktów do higieny jamy ustnej nie powinno się unikać stomatologa. Doradza się, by klinika stomatologiczna Zabrze była odwiedzana systematycznie co pół roku, w celu kontroli stanu uzębienia.

Nie tylko zęby

Jama ustna to nie tylko zęby, bytujące w niej bakterie mogą też zagrażać dziąsłom i tkankom przyległym. Stany zapalne dziąseł i przyzębia, objawiające się bólem, opuchnięciem i – zwłaszcza – krwawieniem podczas szczotkowania to bardzo powszechne problemy. Niestety, wiele osób je bagatelizuje, podczas gdy powinien przyjrzeć się im stomatolog Zabrze specjalizujący się w periodontologii. Chodzi nie tylko o wdrożenie odpowiedniego leczenia i wyeliminowanie tych problemów, ale też stwierdzenie, co je powoduje. Jeśli jest to nieprawidłowa higiena jamy ustnej, dentysta Zabrze pouczy pacjenta, co powinien w niej zmienić – prawdopodobnie przyczyną problemów jest brak używania nici dentystycznej. Bardzo istotne jest też, by sprawdzić, czy przyczyną przykrych dolegliwości nie jest paradontoza.