Czego dzieci nie znoszą u dentysty?

Każdy dentysta Wola Mrokowska to człowiek, którego pacjenci nie do końca darzą sympatią. Cóż… jest to specjalista, który od dawna kojarzył się z bólem. Nic więc dziwnego, że boją się go również dzieci. No dobrze – co z ich punktu widzenia jest w nim tak strasznego?

Dentysta Tarczyn – nieznana osoba w nieznanym miejscu

Z punktu widzenia dziecka gabinet dentystyczny jest miejscem trudnym, nieznanym i w pewnym sensie budzącym pewne obawy. Nawiasem mówiąc – nietrudno o takie skojarzenia, jeśli po raz pierwszy zobaczy się np. fotel dentystyczny. Mimo to, istnieją skuteczne metody minimalizowania tego strachu. Dobrym pomysłem jest wysyłanie dziecka (oczywiście w towarzystwie rodziców) na różne wizyty integracyjne i zapoznawcze, w trakcie których maluch pozna specyfikę gabinetu dentystycznego i – być może – w pewnym sensie zaprzyjaźni się z jego personelem.

Droga ku zapobieganiu

Nie od dziś wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć. Dlatego chcąc zmniejszyć strach maluchów przed np. kolejnymi zabiegami, można pokazać im, że gabinet stomatologiczny to nie jedynie miejsce bólu i cierpienia lecz punkt, w którym człowiek może dużo nauczyć się na temat prawidłowej opieki i pielęgnacji zębów. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, które przecież już od najmłodszych lat wyrabiają nawyk dbania o zęby. Jeśli tak ma być, to dzieci te muszą już na etapie edukacji wczesnoszkolnej zapoznawać się ze specyfiką pracy specjalisty, jakim niewątpliwie jest stomatolog Tarczyn.

System nagradzania

Naklejki “Dobry Pacjent” to z pewnością bardzo duże wyróżnienie dla dziecka. Dzięki temu może ono poczuć się wyjątkowo, gdyż zniosło wszystkie niedogodności związane z wizytą u stomatologa. I choć nagroda sama w sobie nie powinna być celem, to jednak można zauważyć, że zbliża ona dzieci do owej tajemniczej osoby, jaką jest dentysta Wola Mrokowska. Co więcej, w ten sposób można się przekonać, że jest to człowiek, który chce dla dziecka (i dla dorosłych) dobrze. Po co zatem bać się takiego specjalisty?

Podsumowując, dentysta Tarczyn to z pewnością specjalista, któremu – przynajmniej na początku – trudno jest zaprzyjaźnić się z dzieckiem. Niemniej, dzięki prostym zabiegom psychologicznym, budowa takiej więzi jest (przynajmniej w ograniczonym zakresie) możliwa. Bez tego nie ma mowy o skutecznym leczeniu uzębienia.