Na czym polega skup kamienic?

Nieprzewidziane komplikacje często są związane ze sprzedażą nieruchomości. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie brakuje wielbicieli kamienic, którzy często decydują się na zakup takiego lokalu.

Czym jest skup kamienic?

W ostatnich latach skup kamienic cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Wiele osób niestety nie ma pojęcia jak sprzedać swoją nieruchomość, mimo, że wiele osób dodaje ogłoszenie “kupię kamienicę”. Zła kondycja budynku jest jednym z głównych problemów zbycia nieruchomości. Żeby mogły odpowiadać oczekiwaniom klientów są często poddawane do renowacji. Niestety jest to dosyć duży koszt i nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Trzeba jednak pamiętać, że w ten sposób można znacząco podwyższyć wartość kamienicy. Należy mieć na uwadze, że wiele osób remontuje kamienice skup przyciąga głównie zainteresowane osoby. Generalny remont to nie jest też proste zadanie, ponieważ potrzebne jest do tego specjalistyczne doświadczenie.

Wiekowe kamienice

Obligatoryjne jest oczywiście poniesienie kosztów własnych, co sprawia, że wiele osób z tego rezygnuje. Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, że stan kamienicy nie zawsze przesądza o jej pozytywnym skupie. Należy również pamiętać, że nadzór nad wyjątkowo wiekowymi kamienicami sprawuje konserwator zabytków. W takiej sytuacji trzeba się postarać o modernizację lub pozwolenie na planowaną sprzedaż, zanim zajmiesz się skupem kamienicy. Skup kamienic dodatkowo utrudnia sytuacja, jeżeli lokale mieszkalne są przeznaczone na wynajem. Przed sprzedażą budynku właściciel musi dopełnić odpowiednich formalności, jeżeli lokatorzy są związani umową.

Kwestie formalne skupu kamienic

Warto mieć na uwadze, że formalności bywają naprawdę skomplikowane, a ich całkowite dopełnienie często zajmuje dużo czasu. Dla wielu osób samodzielna próba podjęcia się skupu kamienic może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Przed wystawieniem ogłoszenia warto skonsultować się z firmą, która pomoże ustalić wartość rynkową budynku. Proces realizacji można znacznie usprawnić dzięki pomocy zawodowców w dziedzinie skupu. Na pierwszy rzut oka mogą być niewidoczne wszystkie atuty kamienic, które rzutują w dużym stopniu na ich finalną wartość. Przy obrocie nieruchomością trzeba też zrozumieć pewne skomplikowane czynności prawne. Można także przygotować ofertę sprzedaży dla zewnętrznego przedsiębiorstwa funkcjonującego na rynku. Na poszukiwanie informacji dotyczących skupu kamienic trzeba poświęcić sporo czasu.