Gniazda elektryczne w różnych wersjach

We wszystkich mieszkaniach i budynkach powinno być zamontowane gniazdko elektryczne (inaczej kontakt). W jakim celu? Na to pytanie odpowie nawet dziecko w każdym wieku. Chodzi oczywiście o umożliwienie bezpośredniego podłączenia do prądu wielu sprzętów domowego użytku (nie tylko telewizorów, lodówek i pralek). Co ciekawe, w obecnych czasach mamy do wyboru znacznie więcej gniazdek niż dawniej. W artykule przedstawimy ich różne rodzaje, w tym gniazda modułowe.

Kontakty – dwa sposoby montażu

Zacznijmy od tego, że gniazdka elektryczne mogą być pojedyncze albo podwójne. Jednak nie ten podział interesuje nas najbardziej. Ważniejsze jest to, w jakiej wersji są one dostępne. Ze względu na sam montaż, mamy do czynienia z modelami natynkowymi oraz podtynkowymi. Pierwszy rodzaj warto zastosować w pomieszczeniach gospodarczych albo garażach. Dlaczego? Bo wtedy nie mają znaczenia walory estetyczne – przewody mogą być widoczne po zewnętrznej stronie ściany. Z kolei w przypadku kuchni, łazienki, sypialni i salonu lepiej wykorzystać gniazda elektryczne modułowe i jednocześnie podtynkowe. Wtedy kable będą schowane w tynku.

Gniazdo modułowe i hermetyczne

Wiemy już, jakie są najważniejsze rodzaje gniazdek elektrycznych. Teraz wyjaśnijmy, że istnieją jeszcze, wspomniane już wyżej, uniwersalne gniazda modułowe (do zabudowy w ramkach, pionowo i poziomo). Przydają się one szczególnie w tych miejscach, gdzie trzeba podłączyć kilka urządzeń takich, jak: wszelkie czujniki, regulatory do ogrzewania podłogowego i radio. Świetnie się prezentują na ścianie i ułatwiają montaż całej instalacji elektrycznej.

Gniazdo modułowe to bez wątpienia praktyczne i popularne rozwiązanie. Jednak, aby w pełni bezpiecznie z niego korzystać, warto zdecydować się na odpowiednie zabezpieczenie. Szczególnie, gdy mowa o kuchni i łazience. Tam łatwo bowiem o zachlapanie i zalanie (np. w pobliżu prysznica, wanny czy zlewu). Właśnie z tego powodu należy zakupić gniazdka hermetyczne, które mają specjalną konstrukcję (m.in. klapkę). Nie ma mowy, że do ich wnętrza przedostanie się jakakolwiek ciecz, a także wilgoć, pył oraz wszelki kurz. W ten sposób zwiększymy bezpieczeństwo.

Uwaga! W sklepach elektronicznych można dostać modele gniazdek w różnej kolorystyce. Pamiętajmy jednak, że przede wszystkim powinno się zwracać uwagę na to, czy mają one atesty i certyfikaty potwierdzające stu procentowe bezpieczeństwo. Tylko wtedy okażą się funkcjonalne i spokojnie będzie można podłączyć do nich każde urządzenie, jakie mamy w naszym domu.