Kasetony 3D – uniwersalny sposób na uniwersalną aranżację

W domowej aranżacji kasetony sufitowe i ścienne odgrywają bardzo istotną rolę. Wynika to m.in. z faktu, że są one bardzo uniwersalne jeśli chodzi o stylistykę i możliwość montażu. I właśnie dlatego coraz więcej osób decyduje się nie tylko na ich “sufitowy” montaż, ale też na nakładanie ich powierzchnię ścian. W obydwóch tych przypadkach ważną rolę odgrywają kasetony trójwymiarowe.

Dlaczego akurat trzy wymiary?

Trójwymiarowe panele sufitowe i ścienne, to zupełnie nowa jakość aranżacji pomieszczeń. Charakteryzują się one ciekawym motywem aranżacyjnym, w którym dominującą rolę odgrywają trójwymiarowe moduły dekoracyjne. Mogą one mieć postać fal, figur geometrycznych i przestrzennych, a także… motywów znanych z najbliższego otoczenia człowieka. W ten sposób mogą one tworzyć bardzo skomplikowane motywy graficzne, które urzekną mieszkańców domu, mieszkania i oczywiście ich gości.

Jak to jest zrobione?

Kasetony ścienne i sufitowe coraz rzadziej produkowane są wyłącznie ze styropianu. Owszem, konstrukcje przeznaczone do montażu na powierzchni sufitu wciąż są często spotykane, ale wynika to z faktu, że nie jest on narażony na tak wiele oddziaływań mechanicznych co np. ściana. Kasetony sufitowe i ścienne są coraz częściej produkowane z płyt MDF. Co prawda ich struktura jest cięższa od modułów styropianowych, ale za to zapewnia ona większą odporność na zużycie. Na uwagę zasługuje również fakt, że na rynku pojawiają się również panele sufitowe wyprodukowane z połączenia gipsu i włókna szklanego. Niestety nie mają one tak dobrych parametrów oddychających, co ich odpowiedniki wykonane z płyty MDF.

Zastosowanie

Kasetony ścienne 3D nadają się do użytku wyłącznie wewnątrz pomieszczeń. Materiały z których się je produkuje, nie są odporne na działanie wilgoci i wielu innych, analogicznych czynników. Zastosowanie paneli ściennych i sufitowych 3D jest też zależne od ich… grubości. Duże i grube modele sprawdzą się przede wszystkim jako pokrycie ścian. W przypadku montażu na powierzchni sufitu, dużo bardziej praktyczne są modele lżejsze. Powód, dla którego ta zależność została przyjęta jest bardzo prosty: lekkie panele i kasetony znacznie trudniej odkleić od sufitu.

Podsumowując, trójwymiarowe modele kasetonów ściennych i sufitowych, to bardzo ciekawa opcja aranżacyjna. Na uwagę zasługuje ich funkcjonalność, ale też ich ciekawie zaprojektowana struktura. Co więcej – można je montować niezależnie od aranżacji wnętrza! Na rynku znajdują się bowiem zarówno modele nowoczesne, jak i bardziej klasyczne.