Narkoza u dzieci – najważniejsze informacje

Pomimo tego że w dzisiejszych czasach leczenie zębów jest już właściwie bezbolesne, nadal są tacy pacjenci, którzy panicznie boją się wizyty w gabinecie dentystycznym. Mowa tu jest w szczególności o małych dzieciach, które często obawiają się nawet najprostszego badania. Na szczęście coraz częściej spotkać się można w gabinetach stomatologicznych z możliwością zastosowania u dzieci znieczulenia ogólnego. Co powinno się o tym wiedzieć?

Jak działa narkoza u dzieci?

Oczywiście wielu rodziców obawia się podawania dzieciom tak silnego znieczulenia. Mowa tu jest w końcu o narkozie, czyli znieczuleniu ogólnym, które stosowane jest powszechnie w przypadku zabiegów chirurgicznych. Zanim więc udamy się z dzieckiem do dentysty w celu podania mu narkozy, warto się najpierw zastanowić, jak narkoza działa na dziecko.
Zabieg w narkozie u dzieci wykonuje się przede wszystkim wtedy, gdy charakteryzuje się on dużym stopniem skomplikowania lub też dziecko jest skrajnie zdenerwowane i zestresowane wizytą. Polecane jest ono wtedy, gdy malec nie daje sobie nie tylko wykonać zabiegu, lecz nawet zajrzeć do jamy ustnej.
Jak takie znieczulenie działa? Już po kilkunastu sekundach od podania paraliżuje ośrodkowy układ nerwowy, czego efektem jest po pierwsze zaśnięcie dziecka, a po drugie wstrzymanie odbierania bodźców zewnętrznych. Nie da się dziecka pod wpływem narkozy wybudzić, ani też nie odczuwa ono bólu.

Czy znieczulenie ogólne u dzieci jest bezpieczne?

Jak więc widać znieczulenie ogólne u dzieci to naprawdę świetna metoda na to, aby móc wyleczyć zęby nawet najbardziej wystraszonego dziecka. Czy na pewno jest to bezpieczny dla dziecka środek? A może jednak nie powinno się go podawać każdemu dziecku?
Narkoza powszechnie przez wielu specjalistów uważana jest za bardzo bezpieczne znieczulenie, które u większości ludzi nie wywołuje żadnego zagrożenia dla zdrowia lub życia. Oczywiście liczyć się trzeba z tym, że dziecko po zabiegu może odczuwać silne zawroty głowy, nudności, a nawet pojawić się mogą wymioty, lecz dolegliwości te bardzo szybko mijają.
Mimo jednak tego dowiedzieć się również trzeba, że zabieg ten jest wysoce odradzany w sytuacji, gdy dziecko choruje na choroby górnych dróg oddechowych. Z podania narkozy wyklucza więc nie tylko katar i kaszel, lecz także np. zapalenie zatok.