Gdzie montuje się klapy oddymiające?

Systemy oddymiania są przydatne w większości budynków. W przypadku obiektów wielopiętrowych i o dużej powierzchni są one niezbędne ze względów bezpieczeństwa. Musimy przecież mieć świadomość, że w razie pożaru usunięcie dymu bez dostępu do okien będzie bardzo trudne. W takiej sytuacji mogą przydać się klapy oddymiające. Gdzie powinno się je montować?

Klapa oddymiająca wymiary a miejsce montażu

Zacznijmy od tego, że klapa oddymiająca wymiary powinna mieć dokładnie takie, jak przygotowane pod nią miejsce. Nie może być zbyt mała ani zbyt duża, bo po prostu nie będzie można jej zamontować. Przed zakupem klapy musisz dokonać bardzo dokładnych pomiarów. W niektórych systemach klapy oddymiające są zastępowane przez okna oddymiające. Całkiem dobrze sprawdzają się one w przypadku montażu na dachach magazynów i hal produkcyjnych. Są one także wykorzystywane na klatkach schodowych, w korytarzach, a także w aulach i dużych salach. Takie klapy z każdym rokiem stają się coraz bardziej popularne, bo nawet stare budynki są dostosowywane do nowoczesnych wymagań przeciwpożarowych.

Klapy oddymiające cena a możliwości urządzenia

Niektóre klapy oddymiające są bardzo proste. By móc z nich skorzystać ktoś musi się do nich dostać i ręcznie je otworzyć. Takie klapy są tanie, ale powinny być montowane tylko i wyłącznie tam, gdzie dostęp do nich jest prosty. Podczas pożaru nie ma przecież możliwości, by któryś z pracowników dostał się na dużą wysokość i otworzył klapę znajdującą się w suficie. W takich trudno dostępnych miejscach zdecydowanie lepiej sprawdzają się klapy oddymiające otwierane automatycznie. Są one połączone ze specjalnymi czujnikami, które w razie wykrycia dymu w pomieszczeniu aktywują klapę. Otwiera się ona dzięki niewielkiemu napędowi elektrycznemu lub pneumatycznemu. W ten sposób system oddymiania może zadziałać niemal natychmiast po wykryciu pożaru. Tym samym zwiększa to bezpieczeństwo osób znajdujących się w budynku, które mają więcej czasu na ewakuację. Oczywiście zaawansowane klapy oddymiające mają wyższą cenę. Zwykle jednak warto ją zapłacić po to, żeby móc korzystać z nowoczesnego rozwiązania charakteryzującego się wysokim stopniem bezpieczeństwa. Od tego przecież zależy szansa na przeżycie pracowników magazynu, hali oraz innych osób znajdujących się w budynku w razie wybuchu pożaru.