Jak zorganizować noclegi dla delegowanych pracowników?

Delegowanie pracowników to dla pracodawcy problem logistyczny i finansowy. Aby przekonać fachowców do wyjazdu w delegację na wiele miesięcy trzeba im zaoferować korzystne warunki płacowe, a nadto zapewnić kwatery pracownicze, które swoim standardem choć w części zrekompensują pracownikowi rozłąkę z rodziną.

Noclegi pracownicze dla przebywających w delegacji

Finansowanie noclegów delegowanych pracowników nie jest niczym nowym ani trudnym. Jednak gdy zadanie to dotyczy wielu pracowników, którzy świadczą pracę z dala od siedziby firmy, problem zapewnienia noclegów staje się poważny.

Pracodawca chce znaleźć tanie noclegi dla pracowników, aby koszty delegacji nie pomniejszyły zysku. Jednocześnie, w sytuacji gdy mamy do czynienia z rynkiem pracownika i poszukiwanie fachowców na miejscu może okazać się zadaniem niewykonalnym, każdy pracodawca woli na miejsce przywieźć swoich sprawdzonych pracowników i zagwarantować im komfortowe warunki nawet, gdy koszty takiego przedsięwzięcia są bardzo wysokie.

Kwatery – wygodne i tanie noclegi pracownicze

Kwatery pracownicze, to najczęściej spotykana forma organizacji noclegów pracowniczych. Kwatery dobrze wyposażone, to namiastka domu – dają minimum komfortu dla wypoczynku fizycznego i psychicznego.

Kwatery gwarantują szybki dojazd do miejsca pracy oraz powrót po jej zakończeniu. W komfortowych warunkach pracownicy mają możliwość wypoczynku i regeneracji.

Pracownicy pracujący z dala od rodzin są obciążeni podwójnie – pracą i rozłąką. Po powrocie na kwaterę muszą mieć dostęp do prywatnej łazienki oraz wygodne miejsce do spania.
W pokoju na kwaterze powinny być szafy lub wieszaki na rzeczy osobiste, stoliki nocne, stół i krzesła, komplet pościeli. Telewizor zapewnia rozrywkę i dopływ informacji, a sieć wi-fi daje możliwość do korzystania z Internetu.

Dobrze jest, gdy kwatery oferują miejsca parkingowe.

W pobliżu kwater powinny znajdować się sklepy, apteka, punkty gastronomiczne i usługowe oraz przystanek komunikacji publicznej.

Tanie noclegi dla pracowników – oferta nie tylko dla pracodawców

Podmioty wynajmujące kwatery wynajmują je firmom, ale także osobom prywatnym. Na kwaterach bardzo często mieszkają pracownicy z Ukrainy lub innych krajów wschodnich.

Dla ludzi, dla których praca w Polsce jest szansą na poprawienie standardu życia rodzin ważne jest zaoszczędzenie zarobionych pieniędzy. Tanie kwatery pracownicze taką możliwość im stwarzają.
Kwaterę można wynająć w cenie kilkudziesięciu złotych za noc. Przy dłuższych wynajmach ceny podlegają negocjacji

Noclegi pracownicze w kwaterach najczęściej organizowane są w pokojach 3 osobowych. Zgodnie z przepisami muszą to być pomieszczenia o powierzchni co najmniej 8 m2.

Informacje o minimalnych wymaganiach, jakie spełniać muszą wynajmowane pokoje dla pracowników określone są w przepisach. Za nieprzestrzeganie norm osobom użyczającym miejsca noclegowe dla pracowników odpłatnie grożą kary finansowe.