Jak wybrać panele dekoracyjne do pomieszczeń

Tradycyjne wykończanie ścian różnego rodzaju farbami lub tapetami, coraz częściej zastępowane jest panelami ściennymi. Przede wszystkim są znacznie trwalsze i mogą służyć przez wiele lat. Panele ścienne nie wymagają szczególnego przygotowania podłoża, można kłaść je nawet na niewytynkowane ściany.

Jak dobrać panele dekoracyjne do charakteru pomieszczenia

Panele ścienne można zastosować w każdym pomieszczeniu pod warunkiem, że zostaną odpowiednio dobrane. W zasadzie nie ma z tym większego problemu, ponieważ sklepy internetowe oferują nie tylko różnorodne wzornictwo, ale także palety wykonane z materiałów o różnych właściwościach.

Wybierając panele ścienne należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ich odporność na działanie wilgoci. Jest to szczególnie ważne w przypadku paneli dekoracyjnych wybieranych do wykończenia powierzchni w kuchni i łazience, gdzie wilgotność jest bardzo duża.

Panele do salonu i sypialni

W przypadku tych pomieszczeń swoboda wyboru jest największa. Z powodzeniem do ich aranżacji można wykorzystać panele PCV, MDF, gipsowe panele dekoracyjne 3D, panele ażurowe lub panele szklane. Oczywiście nie wszystkie nadają się do wykończenia całych powierzchni ścian, ale w odpowiednim połączeniu pozwalają na uzyskanie bardzo ciekawych efektów dekoracyjnych.

Panele ażurowe bardzo dobrze nadają się do wydzielania poszczególnych przestrzeni w pomieszczeniu, np. biurka, biblioteczki. Dzięki zastosowaniu oświetlenia LED lub odpowiednio dobranych roślin pnących można uzyskać dodatkowe efekty dekoracyjne.

Panele dekoracyjne 3D lub panele szklane z powodzeniem można wykorzystać do dekoracji wydzielonych przestrzeni, np. na ścianie głównej lub nad barkiem. Wszystko uzależnione jest od głównej koncepcji.

Panele ścienne do kuchni i łazienki

Oba te pomieszczenia narażone są na działanie wilgoci, dlatego materiały wykończeniowe powinny być na nią odporne, dzięki temu nie będą ulegać odkształceniom i zachowają swoje właściwości.

Uniwersalnym rozwiązaniem są panele PCV, które odporne są na działanie wilgoci, są stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Dzięki nowoczesnym technikom nanoszenia wzoru do złudzenia przypominają panele wykonane z surowców naturalnych.

Osoby szukające nowoczesnych rozwiązań mają do wyboru panele szklane lub płytki ceramiczne 3D. Doskonale sprawdzą się w każdym pomieszczeniu. Zarówno w pomieszczeniach suchych, jak i tych wilgotnych. Ich możliwości dekoracyjne są właściwie nieograniczone.

Sklepy oferują bardzo duży wachlarz wzorów, który umożliwia ich adaptację do każdego wnętrza.