Kasetony na sufit – podstawowe pytania i odpowiedzi

Kasetony sufitowe stają się dzisiaj coraz bardziej modnym rozwiązaniem. Co to jednak tak w zasadzie dokładnie jest? Czym tak naprawdę charakteryzują się kasetony sufitowe? Jak prezentują się ich zalety? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej.

Co to są kasetony sufitowe?

Zacznijmy jednak w zasadzie od najważniejszej sprawy, a mianowicie od tego, co to w ogóle są te kasetony na sufit. Otóż w wersji definicji związanej bardziej z historią figuruje sformułowanie, że kasetony to kwadratowe lub okrągłe czy prostokątne zagłębienia w stropie czy w suficie. Dzisiejsza definicja jednakże nieco się już rozszerzyła i kasetonami na sufit nazywane są różne rodzaje płyt – gładkie, wklęsłe, wypukłe czy rzeźbione – wykonane z różnego rodzaju materiału – najczęściej styropianu, instalowane właśnie na suficie.

Warto jeszcze w tym momencie wspomnieć o kasetonach 3D. Co je odróżnia? Otóż właśnie wyjątkowe, wypukłe formy. Powiemy o nich nieco więcej poniżej.

W jakim stylu można zaaranżować mieszkanie za pomocą kasetonów na sufit?

Otóż najczęściej wydaje nam się, że kasetony na sufit funkcjonują wyłącznie jako dodatki do aranżacji wnętrz w stylu klasycznym. Tak jednak do końca nie jest. Dzisiejsze kasetony 3D czy kasetony standardowe utrzymane są również w wielu innych stylach. Przykładowo za ich pomocą możemy zaaranżować w mieszkaniu styl wiejski, industrialny, a nawet współczesny, art déco albo futurystyczny.

Warto w tym momencie krótko wspomnieć o jednej ważnej sprawie, o której wiele osób w ogóle zapomina – otóż chodzi tu o to, że kasetony sufitowe zasadniczo można malować, zatem mogą one mieć różne barwy. Także mogą przypominać drewno albo w ogóle być wykonane z drewna.

Jak prezentują się zalety kasetonów sufitowych?

Oczywiście takie kasetony na pewno pełnią doskonale swoją funkcję dekoracyjną. To jednak jeszcze nie wszystko. Kasetony sufitowe bowiem doskonale sprawdzają się również jako dodatkowa warstwa termoizolacyjna tudzież zabezpieczająca przed nadmiernym hałasem. Kasetony, w szczególności zaś kasetony 3D pomagają także bardzo ładnie ukryć wszelkiego rodzaju niedoskonałości sufitu, jego nierówności itp.

Do jakich pomieszczeń pasują kasetony na sufit?

No właśnie czy warto inwestować w nie absolutnie do każdego rodzaju pomieszczeń, czy też nie do końca? Wszystko zależy od tego, jak rozplanujemy naszą aranżację. Standardowo bowiem faktycznie kasetony 3D najlepiej sprawdzają się w wysokich albo przestronnych pomieszczeniach, niemniej jednak przy odpowiedniej aranżacji np. gładkiej podłodze i ścianach można również spróbować je zastosować w mniejszych pokojach.