Wybór paneli dekoracyjnych 3D – o czym pamiętać?

Trójwymiarowe panele dekoracyjne to jeden z najprostszych sposobów na efektowne przyozdobienie ścian – warto pamiętać o tym, że kasetony 3D są nie tylko praktyczne, ale zapewniają także ciekawy i niezwykle oryginalny efekt wizualny.

Panele 3D – jak wybrać odpowiednie?

Decydując się na zakup paneli dekoracyjnych 3D koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych detali. Pierwszą ważną kwestią okaże się wzór wybranego panelu, który powinien pasować do stylistyki pozostałych elementów aranżacyjnych urządzanego pomieszczenia.

Oprócz kwestii estetycznych przy wyborze paneli warto zwrócić uwagę także na parametry techniczne poszczególnych rozwiązań – dopasowanie odpowiedniej grubości, rozmiaru i wagi kasetonów pomoże w sprawnym i bezproblemowym przeprowadzeniu remontu.

Osoby decydujące się na wykorzystanie paneli 3D powinny pamiętać także o wykonaniu dokładnego pomiaru urządzanego pomieszczenia – zakup odpowiedniej ilości paneli uchroni przed przykrymi niespodziankami i niespodziewanymi zmianami budżetu.

Panele dekoracyjne 3D – najpopularniejsze rodzaje

Kasetony 3D to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób – szeroka oferta producentów paneli umożliwia dobór rozwiązania dopasowanego do potrzeb i stylu danego pomieszczenia. Wśród najbardziej popularnych kasetonów można znaleźć między innymi panele 3D wykonane z drewna, które sprawdzą się idealnie w klasycznych i tradycyjnych wnętrzach. Świetną i bardziej ekonomiczną alternatywą dla drewnianych kasetonów okażą się panele wykonane z trwałych płyt MDF – warto pamiętać o tym, że zarówno kasetony drewniane, jak i panele dekoracyjne 3D wykonane z płyty MDF mogą nie sprawdzić się w pomieszczeniach o podwyższonym stopniu wilgoci takich jak kuchnia czy łazienka.

Kolejne niezwykle popularne rozwiązanie stanowią kasetony 3D wykonane z gipsu – model tego typu będzie idealnym dopełnieniem nowoczesnej aranżacji utrzymanej w loftowym stylu. Dodatkowo panele 3D wykonane z kompozytu na bazie gipsu charakteryzują się dość sporą plastycznością, dzięki czemu można tworzyć z nich ciekawe i niezwykle oryginalne instalacje. W nowoczesnych wnętrzach doskonale sprawdzą się także kasetony wykonane z betonu architektonicznego, dzięki którym możliwym stanie się stworzenie efektownej i wytrzymałej aranżacji. Warto pamiętać o tym, że beton architektoniczny może występować zarówno w naturalnej, jak i w barwionej wersji – wybór konkretnej opcji powinien zostać dopasowany do stylu urządzanego pomieszczenia.